Ekonomi

Arabulucu aracılığıyla kira sözleşmesi: 1 yıl içerisinde yarı fiyat ve tahliye şartı

Ev sahibi Ş.OA, kiracı MNA’dır. kira Görev süresi boyunca aylık 15 bin lira talep etti. Kiracı ile ev sahibi arasında bu fiyat konusunda anlaşma sağlanamadı.

Taraflar bir sonuca varamayınca bahis mahkemeye taşındı. Ardından bir süre önce yürürlüğe giren zorunlu arabuluculuk kuralı yürürlüğe girdi.

Arabuluculukta anlaştılar

Yaklaşık 2 hafta süren müzakereler sonunda taraflar anlaşmaya vardı.

Anlaşma metninde, “Taraflar, ev sahibi Ş.OA ile kiracı MNA’nın kira sözleşmesini 1 yıl daha devam ettireceği ve kiranın 15 Kasım’dan itibaren ayda 7.500 lira olarak ödeneceği konusunda anlaştılar. Ayrıca taraflar, anlaşmaya vardı. Yenilenen kira süresi sonunda kiracılar kayıtsız şartsız ve kayıtsız şartsız gayrimenkulün boşaltılıp kiraya verene teslim edileceğine dair yazılı taahhütte bulunmayı kabul ettiler.ifadelerine yer verildi.

Kiracı MNA sonuçtan memnun olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Ev sahibim ile aramızdaki anlaşmazlığı arabuluculuk yoluyla çözdük. Karşı tarafın avukatı ve arabulucumuz bir araya gelerek ortak noktada anlaştık. Her iki taraf da sonuçtan memnun. Sıra kira güncellemesine gelmişti. Kira güncellemesinin altında rakam verdim ve bir yıl sonra evi boşaltmaya karar verdim.”söz konusu.

Ev sahibinin avukatı Hasret Şan Oğuzhan da kira artışına ilişkin anlaşmazlığın arabuluculuk yoluyla çözülmesinin önemli faydalar sağladığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu