Haber

Chobani CEO’su Ulukaya’nın mülteciler için kurduğu örgüt, ABD ile mutabakat zaptı imzaladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteciler ve Göçmenlik Dairesi, Chobani yoğurt markasının CEO’su Hamdi Ulukaya tarafından kurulan sivil toplum kuruluşu Tent (Tent Partnership for Refugees) ile istihdam olanaklarını ve ekonomik entegrasyonu desteklemek amacıyla mutabakat zaptı imzaladı. mülteciler.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Bakan (Antony) Blinken, Tent ile mülteciler için bir mutabakat zaptı imzaladı. Bu ortaklık, mültecileri çalışma fırsatlarıyla buluşturuyor; kendilerini ve ev sahibi toplulukları ABD ve uluslararası işletmeleri ve şirketleri harekete geçirmeyi amaçlamaktadır.

Muhtıranın imza töreninde konuşan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ulukaya ile söz konusu örgütün kurulduğu 2016 yılından bu yana görüştüklerini söyledi.

“Bu yıl, hepinizin bildiği gibi, dünya çapında gerçekten ayıltıcı bir dönüm noktasına ulaştık: kayıtlı tarihte ilk kez evlerinden zorla yerinden edilmiş 100 milyondan fazla insan var. Bu 100 milyon kadar insandan yaklaşık 35 milyonu mülteci veya sığınmacı ve bir milyondan fazlası mülteci. “İnanılmaz derecede zorlu testlerden geçtiler. Ama hepimizin bildiği şeylerden biri de, hedeflerine vardıklarında bile yolculuklarının bitmediği.” söz konusu.

ABD’nin ülkedeki mültecilere destek vermeye kararlı olduğunu belirten Blinken, şunları kaydetti:

“Bugün, Amerika Birleşik Devletleri ve Tent, imzalamak üzere olduğumuz yeni bir mutabakat muhtırasına işbirliği ruhunu getiriyor. İkimiz de sözleşmenin amaçlarına yönelik taahhütlerde bulunduk, şimdi bu taahhütlerden birini geliştirmek için ortak olacağız. “

Blinken, önümüzdeki birkaç yıl içinde, Tent’in Nüfus, Mülteciler ve Göçmenlik Ofisi ile yurtdışındaki mültecileri işe alan şirketleri destekleyeceğini söyledi. Bir konuşma yapacaklarını ve diğer hükümetler ve uluslararası kuruluşlarla temas kurmak için birlikte çalışacaklarını söyledi.

Törende konuşan Ulukaya, New York’taki fabrikasında mültecileri işe alarak bu girişimi başlattığını, bu deneyimi örnek almak için Birleşmiş Milletler (BM) ve ABD yönetimi ile görüştüğünü söyledi. .

Ulukaya, işbirliği anlaşmasının sadece mülteciler için değil iş dünyası için de yeterli olacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu