Ekonomi

Domateste ihracat kısıtlaması kalktı

Tarım ve Orman Bakanlığı, daha önce 14 Nisan’a kadar süreceği açıklanan domates ihracat kısıtlamasının kaldırıldığını duyurdu.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen tebliğde, domates kısıtlamasının bugün itibarıyla kaldırıldığı ve ihracat için Bitki Sağlık Sertifikası ve/veya Sağlık Sertifikası düzenlenmesinde bir sakınca bulunmadığı belirtildi.

Genel Müdürlükten 2 Mart’ta yapılan açıklamada, ‘Domates fiyatlarındaki anormal artışlar ve 11 ili doğrudan etkileyen deprem felaketi nedeniyle gıda arz güvenliği ve fiyat istikrarını sağlamaya yönelik tedbir alma ihtiyacı doğdu’ denildi. ‘. Bu nedenle 14 Nisan’a kadar domatese ihracat kısıtlaması getirildi.

Sektör temsilcileri ihracat yasağına itiraz etti.

Şube temsilcileri bu karara itiraz etti. Konuyla ilgili Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yaş Meyve Sebze Kesim Kurumu açıklama yaptı. “İhracat kısıtlaması en başta üreticileri olumsuz etkileyecek. Üretimin azalması fiyatların yani enflasyonun daha da artmasına neden olacaktır. Sözlerini kullandı. Açıklamada rakiplerden bir günde elde edilen pazar kaybının da söz konusu olduğu vurgulandı.

Sandıklı Seracılar Kırsal Kalkınma Kooperatifi’nin kısıtlamaya ilişkin yaptığı açıklamada,

İhracatta rekorlar kırdığımız bu günlerde bu yasak ülkemiz için el freni oldu. Domates ihracatının bugün gelinen noktada kapanması ülke ekonomisini olumsuz etkilerken, kaybedilen pazarların yarattığı tahribat telafisi mümkün olmayan kayıplara neden olacaktır.

değerlendirme yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu