Haber

Slovakya, Ukrayna’dan tahıl ithalatını da durdurdu

Polonya ve Macaristan hükümetleri Ukrayna’dan tahıl ve gıda ürünleri ithalatını yasakladıktan sonra bir başka Avrupa Birliği (AB) ülkesi de Ukrayna’dan tahıl ithalatını süresiz olarak durduracak.

Reuters’e göre, Slovak hükümet sözcüsü Ukrayna’dan tahıl ve bazı gıda ürünleri ithalatını süresiz olarak durduracaklarını söyledi. Sözcü, ithalatın durdurulması kararının bugün yapılacak toplantıda görüşüleceğini bildirdi.

‘AVRUPA KOMİSYONU’NUN BİR ÖNERİ GETİRMESİ GEREKİYOR’

Slovakya’nın kararı, Polonya ve Macaristan hükümetlerinin tarım sektörlerini Ukrayna’dan daha ucuz tahıl ve gıda ürünleri ithalatına karşı koruma amaçlı benzer yasaklarının ardından geldi.

İsmini vermek istemeyen bir Avrupa Birliği (AB) yetkilisi, Reuters’e Polonya ve Macaristan’ın bu hafta yasak kararlarını görüşeceğini söyledi. “Polonya ve Macaristan’dan açıklama bekliyoruz, buna Avrupa Komisyonu’ndan da bir tepki gelir. Bir konu var ve Komisyon’dan bu konuda bir teklifle gelmesini bekliyoruz. Neler yapabileceğimizi önümüzdeki süreçte göreceğiz.” Önümüzdeki haftalar ve aylar” dedi.

“İLK ADIM, POLONYA ÜZERİNDEN ÜRÜN GEÇİŞİNİ GERİ DÖNDÜRMEK”

Ukrayna Tarım Bakanı Mykola Solsky, komşu Polonya’nın getirdiği ithalat yasağına ilişkin yaptığı açıklamada, Polonya üzerinden gıda ve tarım ürünleri geçişlerinin yeniden açılmasının iki ülke arasındaki müzakerelerin ilk adımı olacağını söyledi.

Bakan Solsky, “Bizce ilk adım geçişin yeniden tesis edilmesi çünkü bu oldukça değerli, kayıtsız şartsız yapılmalı, sonra diğer bahisleri konuşuruz” dedi. Bakan ayrıca Ukrayna’dan Polonya sınırından geçen ürünlerin Ukrayna’nın ihraç ettiği ürünlerin yüzde 10’unu oluşturduğunu kaydetti.

MACARİSTAN İTHALAT YASAĞININ SÜRESİNİ UZATMAYI DÜŞÜNÜYOR

Öte yandan, Ukrayna tahılına 30 Haziran’a kadar ithalat yasağı uygulayan Macaristan Tarım Bakanı Sandor Farkas, “AB’nin Macar çiftçileri korumak için yeterli adımları atmaması halinde” bu sürenin uzatılabileceğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

haber-bozdogan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu