Haber

Netanyahu: Gazze’de ikinci aşama başladı

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’yi aralıksız bombalıyor…

Gazze’yi ablukaya alan, hatta yardımların gelmesini bile engelleyen İsrail, dünyanın gözü önünde masum insanları katlediyor.

ABD ve İngiltere’nin desteğini alan İsrail’in Başbakanı Binyamin Netanyahu basın karşısına çıktı.

7 Ekim sonrasında kurulan savaş kabinesine katılan Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve eski Savunma Bakanı Benny Gantz, başkent Tel Aviv’de soruları yanıtladı.

Savaşta ikinci aşama sinyali

Netanyahu, savaş kabinesi ve güvenlik kabinesinin oybirliğiyle kara saldırılarını genişletme kararı aldığını ve savaşın ikinci aşamasına geçildiğini belirtti.

7 Ekim’de İsrail’e şeritten düzenlenen saldırılarda yaşanan güvenlik sorunu nedeniyle şu ana kadar özür dilemeyen Netanyahu, bir kez daha özür dilemedi. “7 Ekim tarihimizde karanlık bir gün. Korkunç bir zaaf vardı, sonuna kadar soruşturulacak. Bunun hesabını ben dahil herkes verecek ama bunların hepsi savaştan sonra olacak.”dedi.

İran’a: Hamas’ı destekliyor

Netanyahu, Hamas’ın arkasında İran’ın olduğunu belirtti “İran, Hamas’ı destekliyor ancak bu saldırının ayrıntılarının planlanmasına onların dahil olduğunu söyleyemem. Ancak İran’ın desteği olmasaydı Hamas olmazdı.”Sanki konuşuyordu.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki kara saldırılarının tutukluların güvenliği açısından risk oluşturmadığını savunan Netanyahu, birinci önceliklerinin Hamas’ı yok etmek, ikinci önceliklerinin ise İsrailli tutukluları geri almak olduğunu belirtti.

İsrailli esirler

Netanyahu, tüm İsrailli tutukluların serbest bırakılması karşılığında İsrail hapishanelerindeki tüm Filistinli tutukluların serbest bırakılması seçeneğini değerlendirdi. “Bu seçeneği uzmanlarla tartıştık. Ancak bazı şeyleri şimdi tartışmanın bu durumun gerçekleşmesine hiçbir faydası olmayacak.”dedi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrailli esirlerin geri getirilmesi için hem kara saldırılarının hem de küresel çabaların sürdüğünü belirtti. “Çalışmalarıyla ilgili bazı gizli bilgileri kamuoyuyla paylaşamazlar”transfer edildi.

sefaatli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu